آرتا رسانه

آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت-جلسه اول

جلسه اول آموزش جاوااسکریپت

زبان جاوا اسکریپت یکی از مشهورترین زبان های برنامه نویسی است. با استفاده از این زبان می توان صفحات استاتیک را پویا سازی کرد و از حالت مبتدی به حالت حرفه ای تبدیل کرد. برای استفاده از کدهای جاوااسکریپت در ابتدا باید با   html و css  آشنا باشیم و مدتی با این زبان ها کدنویسی کرده باشیم. برای استفاده از کدهای جاوااسکریپت می توان این کدها را در بخش head , body  ویا در انتهای کدها نوشت. هم چنین می توان جاوااسکریپت را به صورت مستقل در فایل javascript نوشت و سپس در داخل کدهای html فراخوانی کرد. برای نوشتن کدهای جاوااسکریپت از تگ <script> استفاده می کنیم و بعد از اتمام کدها تگ را می بندیم. از جمله کاربردهایی که جاوااسکریپت دارد این هست که وقتی روی دکمه ای کلیک میکنیم یا موس را روی آن می بریم پیغامی رو نمایش بدهد و یا اینکه رنگ بخشی را با کلیک کردن و سایر رویدادهایی که تگ می پذیرد تغییر دهیم . دستور العمل document.getElementById(‘ ‘) برای فراخوانی جاوااسکریپ برای رویدادها تعریف می شود. در اینجا document اشاره به کل سند html دارد وgetElementById المانها را با استفاده از Id المان به جاوااسکریپت معرفی میکند. البته به جای Id میتوان از اسم کلاس المان یا استایل و … هم استفاده کرد.

استفاده از توابع در جاوا اسکریپت

تابع یا function دستورالعملی است که داده ای را دریافت میکند و سپس آن را پردازش می کند و در نهایت نتیجه را به عنوان خروجی نمایش می دهد. هر تابع یک اسم می گیرد که در هر جای کدنویسی میتوان با آن نام تابع را فراخوانی کرد و هم چنین می توان از یک تابع بارها استفاده کرد. استفاده از توابع باعث مرتب شدن صفحه index  می شود.

Output یا خروجی در جاوا اسکریپت

نحوه نمایش خروجی در جاوا اسکریپت به روش های مختلف انجام می شود که ادامه بررسی میکنیم.

  • با استفاده از innerhtml

با استفاده از innerhtml می توان محتوا را در بخشی که تمایل داریم مثلا داخل یک div نمایش بدهیم برای اینکار به div مورد نظر یک آیدی می دهیم و با استفاده ازآن کدجاواسکریپت را فراخوانی میکنیم.

  • با استفاده از write

این روش بیشتر برای اهداف آزمایشی استفاده می شود و هر جایی که نوشته شود همان جا خروجی را نمایش می دهد.

  • با استفاده از alert()

این output مثل alert() عمل میکند و خروجی  را داخل یک پنجره نمایش می دهد بیشتر برای نمایش یک پیغام استفاده می شود. و نوشتن کلمه window الزامی نیست .

 

  • با استفاده از log()

برای اشکال زدایی و ثبت log ها استفاده میشه و خطاها را در بخش console ثبت میکنه و با inspect گرفتن از صفحه می توان خطاها را در بخش consoleمشاهده کرد که برای مدیریت بهتر سایت است .

  • با استفاده از print

با استفاده از این روش می توان از محتوای صفحه پرینت گرفت.  

متغیرها در جاوااسکریپت

در جاوا اسکریپت تعریف متغیر مهم است و قوانین خاص خودش را دارد.

اطلاعاتی که ما وارد میکنیم به عنوان ورودی قرار می گیرد و فضایی را اشغال میکند به این فضای اشغال شده متغیر می گویند و متغیر به معنی این است که هر لحظه میتواند تغییر کند

از جمله این قوانین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در جاوااسکریپت متغیر با حروف بزرگ با متغیر با حروف کوچک تفاوت دارد. مثلا class با Class تفاوت دارد و هر کدام یک متغیر مستقل است.
  • نامی که انتخاب میشود باید با معنی باشد و از کلمات بی معنی استفاده نشود تا بعدا دچار مشکل نشویم .
  • در نام گذاری متغیرهای بلند از متد camelcase استفاده می شود یعنی بخش اول کلمه با حروف کوچک است و بخش دوم با حروف بزرگ شروع می شود.

برای تعریف متغیر در ابتدا از کلمه letاستفاده می کنیم.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا