آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

ما در زندگی روزمره خود با شعار برندها  احاطه شده ایم. بهترین ها از ميان اين همه شلوغي عبور مي كنند، توجه ما را به خود جلب می کنند و ما را تشویق به عمل می کنند. وقتي در مورد همراه اول صحبت مي كنيم شعار هيچ كس تنها نيست در ذهن ما تداعي مي شود يا وقتي مي گوييم هرجا سخن از اعتماد است سريع نام بانك مورد نظر در گوش شما خوانده مي شود يعني اين برندها كاري كردند كه شعارها در ذهن ما ماندگار و هميشگي شدند.در دوره آموزش ديجيتال ماركتينگ در مورد ماندگاري برندها بيشتر صحبت كرديم.

سوال اينجاست كه چگونه می توانید یک شعار به یاد ماندنی بنویسید که تأثیر مثبتی بر تجارت شما داشته باشد؟ این مقاله همه چیزهایی را که باید بدانید را پوشش می دهد.

شعار برند چیست (tagline) ؟

Merriam-Webster شعار را اینگونه تعریف می کند: «یک عبارت تکراری که با یک فرد، گروه یا محصول مشخص می شود». وقتی صحبت از بازاریابی می شود، خیلی بیشتر از این است.

به معنای واقعی بازاریابی، یک شعار مجموعه ای از کلمات معنادار است که با دقت تنظیم شده است که توجه مصرف کنندگان را به سرعت جلب می کند. یک پیام مختصر در مورد شرکت یا برند شما ارائه می دهد.

شعار نتفلیکس، “One Story Away” مثال خوبی است. اریک پالوتا، معاون برند این شرکت، گفت: این سه کلمه “کاملاً شور و شوق داستان‌گویی را که در قلب آنچه نتفلیکس – و سازندگانی که در سرتاسر جهان با آنها کار می‌کنیم – برای اعضای ما قرار می‌دهد، در بر می‌گیرد.”

چرا به یک شعار برند نیاز دارید؟

شما به یک شعار نیاز دارید تا به سرعت و به طور موثر با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید که چه کسی هستید و چرا ارزش ارائه می دهید. یک شعار شما را در صنعت خود متمایز می کند و شما را از رقبای خود متمایز می کند. این به مردم اجازه می دهد تا بدانند برند شما چیست.

یک شعار موثر همچنین در طول زمان ارزش ایجاد می کند و در نهایت با نام تجاری شما مترادف می شود.

«فقط انجامش کن» (“Just Do It”) برای همیشه با لوگوی بی‌گمان نایک  مرتبط خواهد بود.

تفاوت شعار برند (tagline) و شعار تبليغاتي (slogan) چیست؟

شعار برند چيست

در حالی که تگ لاين و شعار اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، تفاوت های ظریفی بین این دو وجود دارد.

شعارها کمی طولانی تر از تگ لاين ها هستند. آنها ماموریت، چشم انداز و مزایای کلیدی آن برای مشتریان را در بر می گیرند.

از سوی دیگر، تگ‌لاین‌ها کنایه‌های جذابی هستند که درک برند را افزایش می‌دهند. به گفته HubSpot،  “تصویری از نام تجاری شما را در ذهن مشتریان شما تداعی می کنند … و مردم را قادر می سازند تا با نام تجاری شما تداعی کنند.”

بیایید نگاهی به تگ لاين و شعارهای معروف گذشته و حال بیندازیم.

  • چیزهایی هست که با پول نمی توان خرید. برای هر چیز دیگری، MasterCard وجود دارد. این شعار دو جمله ای ایده بزرگ تری را در پشت نام تجاری MasterCard به تصویر می کشد. بر فروش کارت تمرکز نمی کند، بلکه بیشتر بر مزایایی است که کارت برای کاربر به ارمغان می آورد.
  • در دهان شما آب می شود، نه در دستان شما. شعار M&M بلافاصله به گزاره اصلی خود می رسد: شکلاتی که کمتر کثیف و در نتیجه راحت تر است.
  • Betcha نمی توانيد فقط یکی بخوريد! با این شعار، Lay’s اساساً به ما  جرأت مي دهد که محصولش را امتحان کنیم، با این فرض که نمی‌توانیم در برابر میان وعده‌های ترد و شور مقاومت کنیم.

وقتی صحبت از پیام‌های مختصر می‌شود که تصویر و ماهیت یک نام تجاری را تداعی می‌کنند، این شرکت‌ها درست متوجه شدند.

چگونه یک شعاربرند يا تگ لاين می نویسید؟

نوشتن یک شعار می تواند یک چالش سرگرم کننده و خلاقانه باشد، اما کاری نیست که باید عجله کرد. برای این چهار مرحله وقت بگذارید و فکر کنید و به شعاری خواهید رسید که تاثیرگذار است.

1. شرح شرکت خود را بنویسید

قبل از ایجاد یک شعار، باید دقیقاً بدانید که شرکت شما دقیقاً چه چیزی را نشان می دهد: مأموریت، چشم انداز و ارزش های آن. همه را در یک یا دو پاراگراف بنویسید. آن را دوباره بخوانید. هر چیزی را که مناسب نیست ویرایش و حذف کنید.

2. توضیحات را به یک جمله برش دهید

سادگی کلید این کار است. هنگام انتخاب کلمات و عباراتی که احساسات را برمی انگیزد، از دوست داشتنی ترین ویژگی های شرکت خود استفاده کنید.

3. جمله را محکم کنید و پیام را جلا دهید

این كار احتمالاً سخت ترین مرحله در این فرآیند است. با چندین رقیب بیایید، سپس آنها را تا قانع کننده ترین کلمات کوچک کنید.

4. تگ لاین های خود را تقسیم کنید

شما برچسب های خود را به چند گزینه محدود کرده اید، و اکنون گیر کرده اید.

یا شاید متقاعد شده باشید که بهترین شعار در تاریخ تگ لاین ها را نوشته اید. اما چگونه می دانید که آیا واقعاً با مشتریان جذب می شود؟ اینجاست که تست تقسیم وارد می شود.

تست تقسیم، که تست A/B نیز نامیده می‌شود، به شما امکان می‌دهد دو نسخه از شعار خود را با ارائه تصادفی آن‌ها به مخاطبان هدف و مشاهده عملکرد آنها مقایسه کنید.

مواردی که هنگام نوشتن شعار باید از آنها اجتناب کنید

در حالی که موارد زیادی در نوشتن شعار وجود دارد، اما تعداد زیادی نباید وجود دارد.

  • باهوش نباش؛ روشن باشد بیش از حد سعی کنید هوشمندانه یا خنده دار به نظر برسید و ممکن است مخاطبان خود را گیج یا بیگانه کنید. وضوح همیشه برنده است.
  • کلیشه ها را برش دهید. هر چقدر هم که وسوسه انگیز هستند، کلیشه ها می توانند ناقوس مرگ هر محتوایی باشند، به ویژه یک شعار. برچسب ها کوتاه و قانع کننده هستند. املاک و مستغلات ارزشمند را با عبارات کهنه و بیش از حد استفاده شده هدر ندهید.
  • از اصطلاحات تخصصی و صنعتی اجتناب کنید. شعار شما برای یک مخاطب عام و بزرگ در نظر گرفته شده است. از کلمات رایجی استفاده کنید که براي عموم افراد قابل درك هست.
  • روی خودت تمرکز نکن به جای بیان اینکه چه کسی هستید یا چه کسی هستید، شعار شما باید بر نحوه ارائه ارزش به مخاطبان تمرکز کند.

نوشتن یک شعار موثر برای کسب و کار شما یک چالش است. با صرف زمان برای اصلاح پیام‌های خود، آزمایش آن بر روی مخاطبان احتمالی خریداران و تجزیه و تحلیل بازخورد آنها، به شعاری دست خواهید یافت.

پیمایش به بالا