آرتا رسانه

تست A/B در دیجیتال ماركتينگ چیست؟

تست A/B یکی از مهمترین عناصر بهینه سازی نرخ تبدیل است، اما تست A/B در بازاریابی دیجیتال دقیقا چیست؟

 بازاریابان دقیقاً چگونه از آن برای افزایش نرخ تبدیل صفحه فرود خود و دستیابی به بازگشت سرمایه کمپین بهتر استفاده می کنند؟

برای پاسخ به این سوالات، ما در این مقاله در مورد تست A/B در بازاریابی دیجیتال صحبت كرديم.  توضیح خواهیم داد که این تست چیست، مهمترین موارد استفاده برای تست A/B در بازاریابی دیجیتال، و یک فرآیند اساسی برای شروع را تشریح خواهیم کرد.

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ نوعی آزمایش محتوا است که در آن بازاریابان دو تغییر از یک صفحه فرود یا صفحه وب ایجاد می‌کنند تا مشخص کنند کدام یک در برابر اهداف تعریف شده بازاریابی بهترین عملکرد را دارد.

بهترین راه برای درک تست A/B، درک آن در رابطه با رایج ترین انواع آزمایش های زمینه است:

تست های تقسیم و تست های چند متغیره.

تست تقسیم، یا آزمون تقسیم URL، یک آزمایش محتوایی است که در آن بازاریابان دو صفحه فرود کاملاً متفاوت را برای گروه‌های مختلف مشتریان ارائه می‌دهند، سپس تبدیل‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند تا مشخص کنند کدام صفحه فرود عملکرد بهتری دارد.

در تست A/B، بازاریابان دیجیتال از صفحات فرود کاملا متفاوت استفاده نمی کنند. در عوض، آن‌ها از تغییرات یک صفحه استفاده می‌کنند که فقط یک عنصر تغییر کرده است، مانند دعوت به اقدام، کپی فروش، یا رنگ یا موقعیت یک عنصر در صفحه.

 

تست AB آرتا رسانه
نمونه تست A/B در صفحه فرود سايت آرتا رسانه كه جاي دكمه خريد سايت ارزان جابجا شده است.

در حالی که تست تقسیم تفاوت عملکرد بین دو صفحه کاملاً متفاوت را اندازه‌گیری می‌کند، تست A/B سعی می‌کند با ایجاد تغییرات جزئی در عناصر صفحه و اندازه‌گیری هرگونه تغییر در کلیک‌ها یا تبدیل‌ها، بهبود عملکرد را بیابد.

برخی از بازاریابان دیجیتال نیز از آزمایش های چند متغیره برای بهبود عملکرد وب سایت استفاده می کنند. یک تست چند متغیره درست مانند یک تست A/B است، اما به جای تغییر تنها یک عنصر در صفحه، بازاریابان چندین تنوع از چندین عنصر مختلف را تولید می کنند. این تغییرات را می توان به روش های مختلف ترکیب کرد و به مصرف کنندگان ارائه کرد تا مشخص شود کدام ترکیب از تغییرات بهترین نتایج کمپین را ایجاد می کند.

پنج مورد استفاده از تست A/B

تاکنون، بحث ما در مورد تست A/B در بازاریابی دیجیتال حول صفحات فرود می‌چرخد، اما در واقع کاربردهای مختلفی برای تست A/B در بازاریابی دیجیتال وجود دارد. در زیر، برخی از مهم‌ترین موارد استفاده برای تست A/B را برجسته می‌کنیم و اهمیت آن را برای بازاریابان دیجیتال که از انواع تاکتیک‌ها و تکنیک‌های بازاریابی استفاده می‌کنند، نشان می‌دهیم.

بازاریابی ایمیلی

در بازاریابی ایمیلی، بازاریابان دیجیتال می‌توانند از تست A/B با ایجاد دو نوع متفاوت از یک ایمیل، ارسال آن‌ها به گروه‌های مختلف از گیرندگان و نظارت بر نتایج برای تعیین اینکه کدام نوع ایمیل بهترین پاسخ کلی را ایجاد می‌کند، استفاده کنند.

طراحی صفحه فرود

طراحی صفحه فرود یکی از مهمترین زمینه های کاربردی برای تست A/B در بازاریابی دیجیتال است. بازاریاب‌ها می‌توانند از ابزارهای نرم‌افزار تست A/B برای تغییر عناصر تکی صفحه فرود خود، از جمله کپی آگهی، متن دعوت به اقدام، قرار دادن دکمه و رنگ، طراحی فرم سرنخ، و بسیاری از عناصر دیگر در صفحه استفاده کنند. صفحات فرود تست A/B بخش مهمی از فرآیند بهینه سازی کمپین در حال انجام برای کمپین های تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک (PPC) است.

بهینه سازی تبلیغات متنی

تست A/B همچنین می تواند برای بهینه سازی تبلیغات متنی که در بالای نتایج جستجوی گوگل به عنوان بخشی از یک کمپین تبليغات پولی ظاهر می شوند، اعمال شود. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با سرفصل‌های مختلف، توضیحات مختلف، پسوندهای تبلیغاتی و گزینه‌های URL آزمایش کنند تا مشخص کنند کدام نسخه از تبلیغات متنی آنها بیشترین نرخ کلیک را برای مخاطبان دارد.

 

موارد استفاده تست A/B

بهینه سازی تبلیغات نمایشی

اگر تست A/B می تواند به طور موثر برای تبلیغات متنی اعمال شود، پس چرا تبلیغات در شبکه تبلیغات نمایشی نیز انجام نمی شود؟ تبلیغات نمایشی حداقل حاوی عناصری مانند تصاویر، لوگوی شرکت، مقداری کپی تبلیغاتی و دعوت به اقدام هستند. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با آزمایش تصاویر مختلف، نسخه‌های فروش یا CTA، یا با تغییر موقعیت این عناصر در تبلیغات، یا تغییر رنگ پس‌زمینه یا رنگ دکمه‌های یک CTA، تغییرات تبلیغاتی نمایشی تولید کنند.

وب سایت های تجارت الکترونیک

وب سایت های تجارت الکترونیک می توانند تست A/B را برای افزایش تبدیل در هر مرحله از سفر مشتری پیاده سازی کنند. بازاریاب‌های دیجیتال می‌توانند مواردی مانند توضیحات محصول، توصیه‌ها، طراحی صفحه اصلی یا فرآیند پرداخت را برای شناسایی انواعی که تبدیل مشتری را به حداکثر می‌رسانند، تغییر دهند.

بررسی اجمالی فرآیند تست A/B

فرآیند خاصی که بازاریابان دیجیتال برای تست A/B استفاده می کنند بر اساس رسانه بازاریابی انتخابی آنها تغییر می کند. برای مثال، ساخت یک تست A/B برای یک کمپین بازاریابی ایمیلی با ساخت یک تست A/B برای مقایسه عملکرد توضیحات محصول در فروشگاه تجارت الکترونیک شما، در عمل بسیار متفاوت است.

با این حال، تقریباً تمام تست‌های A/B از یک فرآیند عمومی اساسی پیروی می‌کنند که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

فرصت های بهبود را شناسایی کنید

اولین مرحله در فرآیند تست A/B، شناسایی صفحه فرود، ایمیل بازاریابی، توضیحات محصول یا هر عنصر خاص دیگری از کمپین بازاریابی شما است که برای بهبود هدف قرار می گیرد. داده‌های بازاریابی را که جمع‌آوری می‌کنید مرور کنید تا مناطقی از کمپین خود را شناسایی کنید که فکر می‌کنید می‌توانند با آزمایش محتوای تست A/B بهبود یابند.

به عنوان مثال، می‌توانید داده‌های گوگل آنالیتیکس را برای صفحات فرود در وب‌سایت خود بررسی کنید تا مشخص کنید که کدامیک کمترین نرخ تبدیل را دارد. ممکن است تصمیم بگیرید که صفحه فرود با کمترین نرخ تبدیل بهترین فرصت را برای دستیابی به پیشرفت های قابل اندازه گیری با تست A/B ارائه می دهد.

یک فرضیه ایجاد کنید

 یک فرضیه ایجاد کنید. فرضیه شما باید یک نوع پیشنهادی جدید از صفحه و اینکه چرا فکر می کنید نتیجه بهتری در آزمایش زمینه آینده شما خواهد داشت را توصیف کند.

برای صفحه فرود شما که عملکرد ضعیفی دارد، ممکن است شايد فكر کنید که کاربران با نرخ پایین تبدیل می کنند زیرا فرم تولید سرنخ بسیار طولانی است. در نتیجه، شما ممکن است یک فرضیه بسازید که می گوید:

من معتقدم که می‌توانم نرخ تبدیل را در این صفحه با طراحی مجدد فرم تولید سرنخ افزایش دهم تا برای بازدیدکنندگانی که در این صفحه قرار می‌گیرند کوتاه‌تر و در دسترس‌تر باشد.»

همچنین می توانید تصمیم بگیرید که نرخ تبدیل پایین باشد زیرا دکمه CTA رنگ اشتباهی دارد یا به این دلیل که نسخه فروش به اندازه کافی متقاعد کننده نیست. همه اینها عناصری هستند که می توانید آنها را آزمایش کنید، اما در روح تست A/B، می خواهید فقط یک عنصر را در یک زمان اندازه گیری کنید.

 

اندازه گيري نتايج تست A/B

انواع كارهاي دستی

هنگامی که یک فرضیه در مورد عنصر خاصی که می خواهید آزمایش کنید ایجاد کردید، گام بعدی این است که در واقع یک نوع متفاوت از همان صفحه تولید کنید که در آزمایش محتوای خود از آن استفاده خواهید کرد.

شما می توانید این کار را به صورت دستی با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وب سایت خود انجام دهید، اما تکیه بر ابزار CRO مانند Google Optimize یا Optimizely که به ساده سازی و خودکارسازی بخشی از فرآیند ساخت انواع آزمایشی صفحه شما کمک می کند، بسیار ساده تر است.

یک آزمایش محتوا را اجرا کنید

هنگامی که یک نوع از صفحه اولیه خود را ایجاد کردید، زمان آن است که آزمایش محتوای خود را پیکربندی و اجرا کنید. ابزارهای نرم‌افزاری بهینه‌سازی نرخ تبدیل دوباره در اینجا مفید هستند و به بازاریابان دیجیتال امکان می‌دهند مخاطبان را در کدام صفحه سفارشی کنند یا به راحتی ترافیک را بین چندین صفحه فرود تقسیم کنند.

برای اطمینان از اینکه نتایج شما دقیق و مفید هستند، مطمئن شوید که تعداد کاربران از نظر آماری قابل توجهی را در معرض هر تغییر صفحه خود قرار می دهید.

اندازه گیری و تجزیه و تحلیل نتایج

اکنون که یک فرضیه را شناسایی کرده اید، انواع مختلفی را ایجاد کرده اید و آزمایش محتوای خود را به صورت زنده در وب سایت خود اجرا می کنید، گام نهایی این است که نتایج آزمایش خود را اندازه گیری و تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص کنید آیا موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

ابزار نرم‌افزار تست A/B شما به‌طور خودکار تبدیل‌هایی را که از هر دو تغییر صفحه فرود شما حاصل می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند، سپس از روش‌های آماری برای تعیین اینکه آیا فرضیه شما صحیح است یا خیر، استفاده می‌کند.

موفقیت این تجزیه و تحلیل به اندازه نمونه آزمایش شما بستگی دارد: هرچه کاربران بیشتری با تغییرات صفحه شما تعامل داشته باشند، نرم افزار تست A/B شما با اطمینان بیشتری می تواند تعیین کند که آیا تغییرات جدید شما تأثیر واقعی بر نتایج کمپین شما داشته است یا خیر. .

خلاصه

از اینکه راهنمای ما برای تست A/B در بازاریابی دیجیتال را بررسی کردید متشکریم!

توانایی آزمایش تغییرات ظریف در محتوای صفحه یا طراحی یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که بازاریابان برای بهینه سازی تبدیل ها و افزایش درآمد بدون نیاز به صرف زمان یا هزینه بیشتر برای هدایت ترافیک به صفحات فرود دارند.

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا