آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

نتورک مارکتینگ

در ادامه مباحث آموزش ديجيتال ماركتينگ از وب سايت آرتارسانه در اين مقاله قصد داريم در مورد نتورک مارکتینگ صحبت كنيم. نتورک مارکتینگ يا بازاریابی شبکه ای یک مدل کسب و کار است که به فروش فرد به فرد توسط نمایندگان مستقل بستگی دارد که اغلب از خانه کار می کنند. تجارت بازاریابی شبکه ای ممکن است از شما بخواهد که شبکه ای از شرکای تجاری یا فروشندگان ایجاد کنید تا به تولید سرنخ و بسته شدن فروش کمک کنيد.

عملیات نتورک مارکتینگ معتبر زيادي وجود دارد، اما برخی از آنها به عنوان شرکت های هرمی محکوم شده اند. شركت هاي هرمي ممکن است تمرکز کمتری بر فروش به مصرف کنندگان داشته باشد و در تلاش براي جذب فروشندگانی هستند كه ملزم به پرداخت پیش پرداخت برای کیت های اولیه گران باشند.

 

نكات کلیدی

  • نتورک مارکتینگ برای افرادی با انرژی بالا و مهارت های فروش قوی جذاب است که می توانند با سرمایه گذاری اندک یک تجارت سودآور ایجاد کنند.
  • یک کسب و کار بازاریابی شبکه ای می تواند یک برنامه تک لایه باشد که به موجب آن شما محصولات را می فروشید، یا چند لایه، که در آن فروشندگان بیشتری را نیز جذب می کنید.
  • مراقب شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای باشید که سطوح زیادی از فروشندگان ایجاد می‌کنند یا از شما می‌خواهند محصولات گران‌قیمت یا مواد آموزشی را از قبل خریداری کنید، قبل از عضویت، حتماً درباره شرکت تحقیق کنید.

نتورک مارکتینگ چگونه کار می کند

بازاریابی شبکه ای با نام های مختلفی از جمله بازاریابی چند سطحی(multilevel marketing )(MLM)، بازاریابی سلولی، بازاریابی وابسته (affiliate marketing)، بازاریابی مستقیم مصرف کننده، بازاریابی ارجاعی یا فرانشیز مشاغل خانگی شناخته می شود.

شرکت‌هایی که از مدل بازاریابی شبکه‌ای پیروی می‌کنند، اغلب لایه‌هایی از فروشندگان ایجاد می‌کنند، یعنی فروشندگان تشویق می‌شوند تا شبکه‌های فروشندگان خود را به خدمت بگیرند. سازندگان یک ردیف جدید (یا “بالا”) از فروش خود و از فروش های انجام شده توسط افراد در ردیفی که ایجاد کرده اند (“downline”) کمیسیون دریافت می کنند. با گذشت زمان، یک ردیف جدید می تواند یک ردیف دیگر ایجاد کند، که کمیسیون بیشتری را به فرد در ردیف بالا و همچنین ردیف میانی کمک می کند.

بنابراین، درآمد فروشندگان به استخدام و همچنین فروش محصول بستگی دارد. کسانی که زود وارد شدند و در سطح بالایی قرار دارند بیشترین استفاده را می کنند.

FCC توصیه می کند که عملیات بازاریابی شبکه ای تک لایه نسبت به طرح های چند لایه از اعتبار بیشتری برخوردار است.

مزایا و معایب نتورک مارکتینگ

به کسب و کار بازاریابی شبکه ای، به ویژه آنهایی که دارای چندین لایه هستند، لکه ننگی وجود دارد، که می توان آنها را به عنوان طرح های هرمی توصیف کرد – یعنی فروشندگان در لایه های بالا می توانند از طریق کمیسیون از طبقات پایین تر، مبالغ قابل توجهی درآمد کسب کنند. افرادی که در طبقات پایین تر هستند درآمد بسیار کمتری خواهند داشت. این شرکت با فروش کیت های اولیه گران قیمت به افراد جدید درآمد کسب می کند.

جذابیت نتورک مارکتینگ این است که فردی با انرژی زیاد و مهارت های فروش خوب می تواند با سرمایه گذاری اندک یک تجارت سودآور ایجاد کند.

طبق گفته کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، یک قانون کلی خوب این است که عملیاتی که جبران خسارت را تضمین می‌کند که بر اساس فروش واقعی به مشتریان واقعی است، نسبت به طرح‌های چند لایه، که در آن افراد بر اساس آن درآمد کسب می‌کنند، معتبرتر است. تعداد توزیع کنندگانی که آنها جذب می کنند

ملاحظات خاص

هر کسی که قصد دارد به یک عملیات نتورک مارکتینگ بپیوندد باید قبل از تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهد. این سوالات را در نظر بگیرید:

  • آیا به عنوان فرصتی برای کسب درآمد از طریق فروش محصولات یا با استخدام دیگران مطرح شد؟
  • سوابق بنیانگذاران این شرکت چیست؟
  • آیا شما شخصاً مشتاق محصولات هستید؟
  • آیا افرادی که می شناسید نسبت به محصولات مشتاق هستند؟
  • آیا محصول به طور موثر تبلیغ می شود؟
  • آیا مسیری نسبتاً سریع به سمت سود را پیش‌بینی می‌کنید یا طولانی‌مدت پای آب؟
  • آیا بازاریابی شبکه ای یک طرح هرمی است؟

در حالی که برنامه های بازاریابی شبکه ای و چند سطحی به طرح های هرمی متهم شده اند، تفاوت های مهمی وجود دارد. در حالی که کسانی که می توانند اعضای بیشتری را در برنامه جذب کنند، اغلب می توانند از کمیسیون های باقیمانده بیشتری برخوردار شوند، بازاریابی شبکه ای یک ساختار تجاری قانونی و قانونی است که محصولات و خدمات واقعی را به مشتریان عرضه می کند.

آیا با عضویت در یک برنامه بازاریابی شبکه ای درآمد کسب خواهم کرد؟

قطعا امکان پذیر است، اگرچه محتمل نیست. برخی از افراد در بازاریابی شبکه ای از موفقیت بزرگی برخوردار هستند که عمدتاً به دلیل توانایی آنها در جذب اعضای بیشتر در شبکه است. دو منبع درآمد اصلی وجود دارد: فروش محصولات، و پورسانت‌های حاصل از فروش که توسط اعضای تیم پایین‌تر انجام می‌شود. هرچه تعداد افراد بیشتری از شما در پایین صفحه باشد، پول بیشتری به دست خواهید آورد – هر چه تیم بزرگتری را جذب کنید، می توانید درآمد بیشتری کسب کنید.

اکثر افرادی که به برنامه‌های بازاریابی شبکه‌ای قانونی می‌پیوندند درآمد کمی دارند یا اصلاً درآمد ندارند. مردم ممکن است در واقع پول از دست بدهند. برخی ممکن است درگیر یک طرح هرمی غیرقانونی شوند و متوجه نشوند که به یک سرمایه گذاری تقلبی پیوسته اند و می توانند هر چیزی را که سرمایه گذاری می کنند از دست بدهند. تحقیقات خود را انجام دهید و قبل از غواصی از اطراف بپرسید.

چند نمونه از برنامه های بازاریابی شبکه ای چیست؟

چندین برنامه MLM مانند محصولات Tupperware، Avon وجود دارد

، رودان + فیلدز، اموی، هربالایف، مری کی و چندین مورد دیگر.

برنامه بازاریابی شبکه ای پردرآمد چیست؟

Amway به طور مداوم در صدر لیست قرار دارد. برندهای پرفروش Amway عبارتند از ویتامین، مواد معدنی و مکمل های غذایی Nutrilite، محصولات آرایشی و بهداشتی رنگی و مراقبت از پوست Artistry، سیستم های تصفیه آب eSpring و نوشیدنی های انرژی XS که همه به طور انحصاری توسط صاحبان تجاری مستقل Amway فروخته می شوند. در سال 2021، 8.9 میلیارد دلار درآمد داشت

 

منبع : investopedia

پیمایش به بالا