آرتا رسانه

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرتا رسانه با سالها تجربه کنار شماست

آکادمی آرتا رسانه با دوره های آموزشی رایگان

مقایسه گیت هاب و گیت لب و بیت باکت، 3 سرویس محبوب گیت

مقدمه

موضوع مقاله امروز مقایسه گیت هاب و گیت لب و بیت باکت است. برای درک بهتر این موارد بهتر است ابتدا هر کدام از آنها را تعریف کنیم و سپس به مقایسه آنها بپردازیم با ما همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم.   

گیت چیست؟

گیت هاب و گیت لب دو سرویس محبوب گیت هستند. گیت یک سیستم کنترل ورژن است که  توسط لینوس توروالدز طراحی شده است. گیت محیطی است در بستر وب که برنامه نویسان در آنجا جمع شده‌اند و روی پروژه‌ها به صورت مشترک کار می‌کنند و آن را توسعه می‌دهند. در گیت می‌توانید یک پروژه نرم افزاری ایجاد کنید که اطلاعاتش توسط دیگران قابل تغییر باشد. گیت این اطلاعات را در یک ساختاری که به آن Repository یا مخزن می‌گویند ذخیره می‌کند. برنامه نویسان کدهای خود را در این مخزن ذخیره و به اشتراک می‌گذارند تا سایر برنامه نویسان نیز آن‌ها را دیده و توسعه دهند.

گیت هاب چیست؟

تا اینجا به صورت سطحی با گیت آشنا شدید حالا ببینیم گیت هاب چیست؟ گیت هاب یک سرویس میزبانی وب برای برنامه نویسان است که از سیستم گیت برای کنترل ورژن استفاده می‌کند. در این سرویس شما امکان ایجاد مخزن جدید را دارید که بتوانید از این طریق کدهای خود را با سایر برنامه نویسان به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید در مخزن خود پروژه ایجاد کنید، طراحی سایت اختصاصی انجام دهید و در هر زمینه که فعال هستید از سایر برنامه نویسان برای توسعه کار خود کمک بگیرید. گیت هاب هم بخش عمومی دارد هم خصوصی که بخش عمومی آن به صورت رایگان مورد استفاده برنامه نویسان است ولی بخش خصوصی آن پولی است که برای ایجاد پروژه‌های خصوصی است.

GitHub در حال حاضر بیش از 30 میلیون توسعه دهنده دارد و توسط شرکت مایکروسافت خریداری شده است. البته مدیر عامل جدید گیت هاب اعلام کرده گیت‌هاب همچنان به عنوان یک پلتفرم باز و مستقل به فعالیت خود ادامه خواهد داد و بدین ترتیب دولوپرها می‌توانند مطابق گذشته در این پلتفرم هاستینگ سورس‌کد فعالیت نمایند. البته با انتشار این خبر شاهد ریزش کاربران گیت‌ هاب بودیم و بسیاری از کاربرانی که تمایلی به استفاده از محصولات و امکانات وابسته به مایکروسافت ندارند به دنبال استفاده از سرویس‌های جایگزینی نظیر گیت‌لب بوده و انتظار می‌رود شاهد تغییراتی در میزان محبوبیت گیت ‌هاب باشیم.

گیت لب چیست؟

 خب همانطور که گفتیم گیت هاب به مایکروسافت واگذاری شد و بعد از این قضیه برخی از کاربران به علت نارضایتی از این قضیه سرویس دیگری را ایجاد کردند که جایگزین گیت هاب باشد و به همین دلیل گیت لب ایجاد شد. در حال حاضر نیز گیت ‌هاب و گیت ‌لب دو سرویس میزبان معروف برای پروژه‌های توسعه دهندگان هستند و از پرکاربردترین سرویس‌های مدیریت مخزن گیت به شمار می‌روند.

زبان برنامه نویسی برای طراحی گیت لب، روبی و گو می‌باشد و برندهایی مثل سونی، IBM ، علی بابا و ناسا از گیت لب استفاده می‌کنند و همین موارد باعث ایجاد اطمینان در بین برنامه نویسان عضو آن شده است . متاسفانه، تغییر  سرورهای گیت لب و انتقال آن از مایکروسافت آژور به گوگل، موجب ایجاد مشکلاتی برای کاربران ایرانی شده است. به علت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا، این سرویس برای کاربران ایرانی مسدود شده است. برای رفع این مشکل، گیت لب از کاربران خود خواسته کدهای خود را دانلود کرده و یا از پروژه های خود، نسخه پشتیبان تهیه کنند.

بیت باکت چیست؟

بیت باکت نیز همچون گیت هاب  فضایی برای میزبانی و ذخیره‌سازی داده هست و مورد استفاده برنامه نویسان و توسعه دهندگان زیادی است. بیت باکت در ابتدا به عنوان یک استارت آپ در استرالیا وارد حوزه هاستینگ شد. سپس در سال 2010 توسط Atlassian خریداری شد و فعالیت خود به عنوان پشتیبانی از مخازن گیت را نیز شروع کرد.  

خب تا اینجای کار با سه فضای میزبانی گیت به صورت مقدماتی آشنا شدیم حالا ببینیم چه تفاوتی با هم دارند.

مقایسه گیت هاب و گیت لب

همانطور که می‌دانید گیت هاب و گیت لب دو سرویس میزبان محبوب گیت هستند که محل تجمع برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان دنیا هستند. در این دو سرویس کاربران پروژه‌های خود را با سایر کاربران به اشتراک قرار می‌دهند و می‌توانند بر روی کدهای یکدیگر تغییرات ایجاد کنند و با هم پروژه را توسعه دهند. سرویس گیت لب نوظهور است و بعد از واگذاری گیت هاب به مایکروسافت توسط برنامه نویسان به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار گرفت و محبوبیت زیادی پیدا کرد. این دو سرویس در برخی موارد با هم تفاوت هایی دارند که بررسی می‌کنیم:

سطح دسترسی

در گیت هاب دسترسی می‌دهید که یک کاربر بتواند Repository شما را بخواند یا در آن تغییر ایجاد کند ولی در گیت لب شرایط بهتر است و شما سطح دسترسی کاربران را با توجه به نقشی که درسایت دارند تنظیم می‌کنید.

اکسپورت و ایمپورت

قابلیت خروجی گرفتن داده‌ها در یک سرویس و ایمپورت کردن آن در سرویس دیگر در گیت هاب محدودتر و سخت‌تر از گیت لب است و در این مورد گیت لب بسیار خوب کار کرده و این امکان را برای کاربرانش به خوبی فراهم کرده است.

قابلیت ضمیمه کردن مسئله‌ یا کامنت (Issues)

در گیت لب، می ‌توانید هر فایل دلخواهی را به طرح مسئله‌ یا کامنت خود اضافه کنید. اما در گیت‌ هاب این قابلیت وجود ندارد.

امکان استفاده برای ایرانیان

متاسفانه کار برای ایرانیان همواره سخت است. کاربران ایرانی بعد از واگذاری گیت‌ هاب، از گیت لب به عنوان جایگزین مناسب استفاده می‌کردند تا اینکه گیت لب سرورهای خود را تغییر داد و مطابق قوانین آمریگا کاربران ایرانی از سرویس گرفتن از گیت لب منع شدند. گیت هاب نیز مطابق با تحریم‌های آمریکا طی ایمیلی به کاربران ایرانی آن‌ها را در سرویس دادن محدود کرد و تقریبا در حال حاضر کاربران ایرانی برای استفاده از این دو سرویس محبوب دچار مشکل هستند و فقط با دور زدن تحریم‌ها می‌توانند از این دو سرویس استفاده کنند. 

مقایسه گیت هاب و بیت باکت

بیت باکت نیز همچون گیت هاب و گیت لب سرویس میزبانی است که داده‌هایتان را در آن ذخیره کرده و با سایر برنامه‌نویسان وتوسعه دهندگان به اشتراک می‌گذارید. این سرویس نیز علاوه بر کارهای مشترکی که با سرویسی همچون گیت هاب انجام می‌دهد تفاوت‌هایی نیز دارد. از جمله این موارد می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه‌های افزودنی و ادغام‌های Third-Party

هر دو سرویس از برنامه های افزودنی و ادغام‌های Third-Party بهره‌مند هستند ولی در این مورد بیت باکت جلوتر از گیت هاب است

رابط کاربری

 رابط کاربری از اهمیت بالایی برخوردار است و یک رابط کاربری  مناسب منجر به استفاده راحت از پلتفرم می‌شود. در این قسمت، گیت‌هاب و بیت باکت بر یکدیگر برتری ندارند. چرا که رابط کاربری موضوعی سلیقه‌ای است و شما می‌توانید باتوجه ‌به علاقه و نیازمندی‌های خود، میزبان موردنظر را انتخاب کرده و پروژه‌های خود را از طریق آن مدیریت کنید. بیت باکت دارای رابط کاربری تمیز و ساده است و برای کاربران تازه کار استفاده از آن آسان است ولی محیط گیت هاب کمی پیچیده و گیج کننده است و برای شروع، کاربران ممکن است دچار سردرگمی شوند.

موارد استفاده

با توجه به ویژگی‌هایی که هر دو سرویس دارند می‌توان گفت گیت هاب برای پروژه‌های فردی مناسب‌تر است در حالی که گیت لب برای پروژه‌های بزرگ و سازمانی مناسب‌تر است.

شرایط استفاده

در حال حاضر با توجه به تحریم‌های آمریکا کاربران ایرانی برای استفاده از گیت هاب و گیت لب دچار مشکل هستند و بیت باکت جایگزین مناسبی برای کاربران ایرانی می‌باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در خصوص سرویس‌های محبوب و پرکاربرد گیت با شما صحبت کنیم که عبارتند از گیت هاب، گیت لب، و بیت باکت. این سه سرویس میزبانی محلی برای تجمع برنامه نویسان و توسعه دهندگان هستند که می‌توانند کدها و پروژه‌های خود را در مخازن خود قرار داده و با همکاری سایر توسعه دهندگان برنامه‌های خود را توسعه و ایجاد کنند.

وجود این سرویس‌ها باعث شده تا روز به روز علم برنامه‌نویسی به روزتر و پیشرفته‌تر شود و این جامعه روز به روز پیشرفت‌های جدیدی را شاهد باشد. هر چند کاربران ایرانی به علت تحریم‌ها برای استفاده از این سرویس‌ها بخصوص دو سرویس گیت هاب و گیت لب دچار مشکل هستند ولی امکان دارد در آینده مشکلات برطرف شود.

پیمایش به بالا