آرتا رسانه

Gigafactory of Compute for AI

جذب سرمایه هوش مصنوعی گراک ایلان ماسک

ایلان ماسک، غول میلیاردر، قصد دارد از طریق شرکت خود xAI، برای تقویت نسخه بعدی مدل زبان بزرگ هوش مصنوعی گراک ، یک ابررایانه بسازد.
پیشنهاد مطالعه : حساب‌های بانکی NFT در سوئیس

هوش مصنوعی گراک

این پروژه، که بر اساس گزارشی از The Information و اسناد ارائه شده به سهامداران xAI شکل گرفته، به عنوان یک «غول‌پخانه محاسباتی» برای آموزش و توسعه نسل بعدی سیستم هوش مصنوعی گراک xAI معرفی شده است.
همانطور که کوین تلگراف در آوریل گزارش داد، ماسک پیش از این به دنبال جمع‌آوری ۴ میلیارد دلار سرمایه با ارزش‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری برای این شرکت بوده است. این گزارش همچنین حاکی از آن است که این سرمایه برای افزایش تعداد واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) از حدود ۱۰,۰۰۰ به ۱۰۰,۰۰۰ واحد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

جذب سرمایه 6 میلیارد دلاری ایلان ماسک

کمی بعد از آن، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه ایلان ماسک به دلیل استقبال بالای سرمایه‌گذاران، هدف خود را برای جمع‌آوری سرمایه به ۶ میلیارد دلار با ارزش‌گذاری ۱۸ میلیارد دلار افزایش داده است.
اگر اطلاعات ذکر شده توصس ایلان ماسک درست باشد و xAI قصد ساخت یک ابررایانه را داشته باشد، به احتمال زیاد این بودجه برای تبدیل خوشه ۱۰۰,۰۰۰ واحدی پردازش گرافیکی به یک معماری ابررایانه‌ی یکپارچه – یا همان «غول‌پخانه‌ی محاسباتی» که xAI به آن اشاره می‌کند (با الهام از کارخانه‌های عظیم تسلا به نام «Gigafactories») – مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پیشرفت‌های عجیب xAI

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که ایلان ماسک انتظارات را در مورد توانایی‌ها و پیشرفت‌های xAI برای رسیدن به هدف نهایی‌اش، یعنی ساخت هوش مصنوعی‌ای که از توانایی‌های شناختی انسان فراتر رود، افزایش داده است.
ماسک در سخنرانی خود در کنفرانس VivaTech 2024 در پاریس، بیان کرد که xAI تا پایان سال ۲۰۲۴ به رهبران این صنعت، یعنی OpenAI و DeepMind گوگل، خواهد رسید. او همچنین گفت که بر این باور است که یک سیستم هوش مصنوعی تا پایان سال ۲۰۲۵ قادر خواهد بود همه کارها را بهتر از انسان انجام دهد.

هوش مصنوعی جایگزین انسان

به گفته‌ی ثروتمندترین فرد جهان، چنین سیستمی می‌تواند جایگزین تمام مشاغل انسانی شود و باعث شود ما به دنبال هدف خود بگردیم. همانطور که او گفت: «اگر کامپیوتر و ربات‌ها بتوانند همه کارها را بهتر از شما انجام دهند، آیا زندگی شما معنا دارد؟»
ایلان ماسک در نهایت اذعان کرد که شاید نقش ما در آینده «بخشیدن معنا به هوش مصنوعی» باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا