آرتا رسانه

defi curve hack

هک دیفای این بار دو میلیون دلار

بعد از حمله به Curve Finance چند هفته قبل، هفته گذشته با یک حمله به استخر پولی که استیبل‌کوین هک دو ملیون دلاری دیفای رخ داد.

جبران خسارت مال باختگان هک قبلی دیفای

پس از حمله اخیر به Curve Finance، این پروتکل دیفای تلاش کرد تا آسیب‌دیدگان حمله را ترتیباتی برای بازپرداخت خسارت به آن‌ها ارائه دهد. تا به این لحظه، حدود ۷۳٪ از اموال دزدیده شده توسط مهاجم بازگشت داده شده است.

هک پروتکل Zunami دیفای

با این حال، پس از دو هفته از حملات متعدد به Curve Finance، این بار پروتکل DeFi دیگری به نام Zunami نیز تحت حمله قرار گرفت. در این حمله جدید، مهاجمان توانستند از استخر پولی در پروتکل Zunami با ارزش بیش از ۲ میلیون دلار بهره‌برداری کنند. به هر حال، در همین هفته، توسعه‌های مثبتی نیز در صنعت دیفای اتفاق افتاد؛ به عنوان مثال، ConsenSys موفق به راه‌اندازی ماشین مجازی اتریوم با نام “لاینا” و تکنولوژی صفر-دانش (zkEVM) شد. این پروژه با جذب بیش از ۲۶ میلیون دلار اتر تاکنون، موفقیت‌آمیز بوده است.

نجات صرافی SpiritSwap

در یک حادثه دیگر، صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر فانتوم به نام SpiritSwap توانست پس از روبرو شدن با مشکلات، از تعطیلی جان سالم به در ببرد. کاربران SpiritSwap در یک رای‌گیری تصمیم گرفتند که این پروژه را به پلتفرم توکن‌های غیرقابل معامله به نام Power منتقل کنند. در این معامله، Power به ارزش ۲۰۰,۰۰۰ دلار ارز USDC به SpiritSwap کمک خواهد کرد.

هک جزئی دیفای در SpiritSwap

از سوی دیگر، در تاریخ ۹ اوت، SpiritSwap اعلام کرد که در صورتی که تیم مدیریتی برای خود پیدا نکند، تا ۱ سپتامبر فعالیت‌اش را متوقف خواهد کرد. این تصمیم به دنبال حمله به Multichain بود که منجر به از دست دادن اموال این پروژه شد. این حادثه نشان داد که حتی پروژه‌های مختص دیفای هم ممکن است در معرض خطر قرار گیرند.

نتیجه گیری

در کل، با وجود حملات و اختلالات اخیر در بازار دیفای، ارزش قفل شده در پروتکل‌های این حوزه کمی افزایش یافته است. اما لازم است همیشه احتیاط و دقت لازم را در سرمایه‌گذاری و استفاده از ابزارهای دیفای رعایت کرد. امنیت و محافظت از دارایی‌ها بسیار مهم است و بهتر است دارایی‌های خود را در کیف پول‌های شخصی یا وسایل امن نگه دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا