مقدمه

بلاکچین فناوری تازه‌ای است که روز به روز شناخته شده‌تر می‌شود و در حال تغییر دنیا است. این تکنولوژی برای اولین بار با بیت‌کوین شناخته شد چون برای اولین بار برای رمزنگاری و امنیت این ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت، ولی این فناوری در اکثر صنایع در حال نفوذ است و کاربرد زیاید دارد.

فناوری بلاکچین در آینده‌ای نه چندان دور تحولات بزرگی را در تمام صنایع به وجود خواهد آورد. این فناوری یک روش برای ثبت اطلاعات در یک پایگاه همگانی است که در بستر بلاکچین یعنی بلوک‌های زنجیره‌ای اجرا می‌شود.

به علت توزیع غیرمتمرکز داده‌ها امنیت شبکه بسیار بالا است و قابل هک کردن نیست چرا که اطلاعات در اختیار همه اعضا بلاکچین است نه در اختیار یک سازمان و شخص بخصوص، به همین علت امکان هر گونه تخلفی از بین می‌رود و اطلاعات به صورت شفاف در اختیار همه اعضا می‌باشد. با توجه به نیازی که امروزه به این فناوری احساس می‌شود مطمئن باشید که در صورت یادگیری برنامهنویسی بلاکچین گام موثری برای آینده خود برداشته‌اید. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص شغل‌های مرتبط با برنامه نویسی بلاکچین مطالبی را خدمتتان ارائه دهیم با ما همراه باشید.  

شغل‌های مرتبط به برنامه نویسی بلاکچین

هر فناوری که به تازگی روی کار بیاید و از همان ابتدا کاربردی بودنش را اثبات کند آینده را از آن خود می‌کند. فناوری بلاکچین و تاثیراتی که بر دنیای امروز گذاشته بخصوص در زمینه تراکنش‌های مالی و دنیای اقتصاد که امنیت در آن بسیار با اهمیت است، جای خود را پیدا کرده است. در دنیای امروز امنیت در هر عرصه‌ای جزوه نیازهای اساسی به حساب می‌آید و بلاکچین با توجه به اینکه به این نیاز پاسخ در خوری داده و درس خود را در زمینه‌های مورد استفاده پس داده است انتظار می‌رود در آینده بازار کار مناسبی برای کسانی که به آن تسلط پیدا کنند درست می‌کند. در اینجا سعی می‌کنیم مشاغلی که به فناوری بلاکچین مرتبط هستند را بررسی کنیم.

  • توسعه دهنده بلاکچین

با توجه به اینکه شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی در حال پیاده سازی  در بستر بلاکچین هستند، نیاز به توسعه دهنده بلاکچین نیز دارند توسعه دهندگان بلاکچین کارهای متفاوتی را انجام می‌دهند و دستمزد بسیار بالایی نیز دارند از جمله کارهایی که یک توسعه‌دهنده بلاکچین انجام می‌دهد می توان به طراحی پروتکل‌های زنجیره بلوکی، توسعه بک‌اند و فرانت‌اند و همچنین طراحی و نظارت بر قراردادهای هوشمند اشاره کرد.

  • مدیر پروژه بلاکچین

مدیر پروژه بلاکچین برای نظارت بر روی پروژه و برنامه ریزی مراحل انجام پروژه الزامی است و هر شرکتی برای اینکه خود را با دنیای بلاکچین تطبیق دهد نیاز به چنین مدیری دارد. این مدیران رابط بین طراحان و کاربران نهایی هستند. این مدیران برای برقراری ارتباط موثر با هر دو طرف باید پیچیدگی‌ها و زبان فنی بلاکچین را درک کنند و توانایی حل مسائل پیش‌آمده را داشته باشند. از جمله وظایف آنها ایجاد نقشه راه، ردیابی تکامل محصول، نیازهای شرکت را از زبان انگلیسی به زبان فنی و سپس نتیجه آن که توسط توسعه دهندگان ارائه می‌شود، به زبان انگلیسی تبدیل کنند.

  • متخصص داده

یکی دیگر از زمینه‌های شغلی در زمینه بلاکچین متخصص داده است به کمک این تخصص داده‌های حاصل از تراکنش‌ها به زبان قابل درک تبدیل می‌شود و به مدیران پروژه تحویل داده می‌شود. این افراد باید توانایی ارزیابی داده‌ها را براساس بهترین مدل داشته باشند.

  • مهندس زبان ماشین

یک مهندس زبان ماشین، سیستم هوش مصنوعی را ایجاد می‌کند. برای اینکار این افراد باید توانایی استفاده از زبان‌های تجزیه و تحلیل آماری، تجزیه و تحلیل داده‌ها و الگوریتم‌های پردازش طبیعی را داشته باشد.   

  • مهندس مشاور بلاکچین

در هر زمینه کاری، مشاور وظیفه دارد که راه‌حل‌هایی برای تحقق اهداف سازمان یا شرکت ارائه کند تا هم شرکت و هم مشتریان بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند. در بلاکچین نیز ما مشاوران بلاکچین را داریم که باید خلاقیت و نوآوری داشته باشند و بتوانند با تغییر سیستم‌های توزیع و افزایش امنیت شرکت را در تحقق اهدافش یاری کنند. این افراد باید درک بسیار بالایی از فناوری بلاکچین داشته باشند.

  • فعالیت در استارت‌آپ‌ها

استارتاپ‌ها کسب و کارهای کوچکی هستند که بیشتر دامنه شغلی آن براساس تکنولوژی است و پتانسیل رشد بالایی دارد. با گسترش فناوری بلاکچین شرکت‌های خصوصی و کسب‌ و کارهای کوچکی نیز در این زمینه فعالیت خود را شروع کرده‌اند که در ایران نیز استقبال زیادی از آن می‌شود.

  • بازی سازی در بلاکچین

یکی از صنعت‌هایی که بلاکچین تاثیرات زیادی روی آن گذاشته و در حال تحولات عظیمی در آینده آن است صنعت بازی‌سازی است. کسانی که به بازی‌سازی علاقه‌مند هستند، می‌توانند با فناوری بلاکچین بازی‌سازی را انجام دهند چرا که بلاکچین با ویژگی‌های جالبی که دارد بازی ‌ها را امن و سریع کرده و تراکنش‌های مالی در آن با امنیت بیشتر انجام می‌شود و محبوبیت این بازی‌ها بیشتر می‌شود.

  • ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاکچین

قرادادهای هوشمند همان قراردادهای عادی است که به صورت کد درآمده است و امروزه مشاغل زیادی از این قراردادها استقبال می‌کنند و کسانی که در این زمینه فعال هستند زمینه کاری خوبی را در آینده دارند.

  • تحلیل‌گر ریسک

تحلیل‌گر ریسک فردی است که احتمال بروز اتفاقات ناخوشایند را که ممکن است برای یک شرکت پیش بیاید ارزیابی می‌کند و مشخص میکند یک پروژه که تعریف می‌شود آیا ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر. تحلیل‌گر ریسک در بلاکچین باید درک بالایی از فناوری بلاکچین و زبان‌های برنامه نویسی داشته باشد و بتواند خطرات و ضرر و زیان‌های پروژه را در آینده بسنجد.

در این مقاله تلاش کردیم تا در خصوص مشاغل ایجاد شده حول فناوری بلاکچین اطلاعاتی را خدمتتان ارائه کنیم هر چند این مقاله گنجایش تمام مشاغل ایجاد شده را ندارد ولی سعی کردیم در حد یک معرفی کلی مطالبی را ارائه کنیم. البته هر چه این فناوری شفاف‌تر می‌شود و در عرصه‌‌های مختلف خودی نشان می‌دهد مشاغل دیگری تولید می‌شود. کسانی که برای ساختن آینده خود تلاش می‌کنند می‌توانند از این پتانسیل رو به رشد استفاده کنند و آینده خود را با فراگیری بلاکچین تضمین کنند. این فناوری آینده دنیا را تغییر خواهد داد و بی‌شک هر کسی که سوار بر این فناوری شود نیز در آینده و تغییرات آن سهیم است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا در خصوص فناوری بلاکچین و شغل‌های مرتبط با برنامه‌نویسی بلاکچین اطلاعاتی را جمع‌آوری کنیم تا در صورت نیاز از آن بهره ببرید.

ارسال نظر غیر فعال شده