آرتا رسانه

ريتنشن ماركتينگ

ريتنشن ماركتينگ چيست؟

بر کسی پوشیده نیست که هزينه به دست آوردن یک مشتری جدید بیشتر از حفظ مشتری موجود است. در واقع، کسب‌وکارها می‌توانند با حفظ نکردن مشتریان، تا پنج برابر بیشتر از دستیابی به مشتریان جدید، درآمد خود را از دست بدهند. به همین دلیل است که ريتنشن ماركتينگ كه يكي از مهمترين مباحث در دوره آموزش ديجيتال ماركتينگ است و بخش مهمی از استراتژی بازاریابی کلی کسب و کار شما است.

برگ برندهٔ کسب‌وکارهای موفق، داشتن يك برنامه مدون برای بازگشت مشتری با هدف تکرار خرید است؛ برنامه‌ای که در نهایت به افزایش درآمد و کاهش هزینه‌های بازاریابی منجر شود.

ريتنشن ماركتينگ چیست؟

بازاریابی حفظ یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ است که در آن شما به مشتریان فعلی خود بازاریابی می کنید تا خریدهای تکراری ایجاد کنید و مشتریان مادام العمر ایجاد کنید. می توان از طریق روش های مختلفی مانند کمپین های ایمیلی هدفمند، پیشنهادات ویژه و برنامه های وفاداری مشتری به آن دست یافت.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ريتنشن ماركتينگ برای استراتژی بازاریابی شما بسیار مهم است. اول اینکه، حفظ مشتریان فعلی ارزان‌تر از به دست آوردن مشتریان جدید است. علاوه بر این، کسب‌وکارهایی که مشتریان بیشتری را حفظ می‌کنند، درآمد بیشتری نسبت به آن‌هایی که این کار را نمی‌کنند، ایجاد می‌کنند. در نهایت، مشتریان متعهد و وفادار به احتمال زیاد کسب و کار شما را به دیگران توصیه می کنند، که می تواند منجر به افزایش فروش شود.

اگر به دنبال راه هایی برای بهبود حفظ مشتری خود هستید، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید، مانند:

  • پیشنهادات و تخفیف های ویژه به مشتریان فعلی ارائه دهید
  •  کمپین های ایمیل هدفمند را با پیشنهادات ویژه یا به روز رسانی محصول ارسال کنید.
  • یک برنامه وفاداری مشتری با انگیزه برای خریدهای تکراری ایجاد کنید.

علاوه بر این تاکتیک‌ها، باید ارتباط مشتریان با شما را در مورد سؤالات یا مشکلات آسان کنید و همیشه سریع به این سؤالات مشتری پاسخ دهید و هر مشکلی را به سرعت حل کنید.

با اجرای این تاکتیک‌ها، می‌توانید حفظ مشتری را بهبود بخشید و نتیجه کسب‌وکار خود را تقویت کنید.

روش های ريتنشن ماركتينگ

کمپین های ایمیلی هدفمند

کمپین های ایمیلی هدفمند راهی عالی برای ارتباط با مشتریانی است که به محصول یا خدمات شما علاقه نشان داده اند. می‌توانید از داده‌های جمع‌آوری‌شده از خریدهای گذشته یا تعاملات وب‌سایت برای ایجاد فهرست‌های هدفمند از مشتریانی که ممکن است به آخرین پیشنهاد شما علاقه مند باشند، استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه و تخفیف

پیشنهادات و تخفیف های ویژه یکی دیگر از راه های محبوب برای جلب توجه مشتریان است. با ارائه معاملات انحصاری به مشتریان وفادار، می توانید به آنها نشان دهید که از خريد آنها قدردانی می کنید. علاوه بر این، این نوع انگیزه می تواند به متقاعد کردن مشتریانی که ممکن است در مورد خرید از شما نگران هستند کمک کند.

برنامه های وفاداری مشتری

برنامه های وفاداری مشتری روشی ساده اما موثر برای پاداش دادن به مشتریان برای ادامه کسب و کارشان است. این برنامه‌ها معمولاً برای هر خریدی که انجام می‌شود امتیاز یا جوایزی ارائه می‌کند که می‌تواند برای تخفیف یا مشوق‌های دیگر بازخرید شود. برنامه های وفاداری می توانند به افزایش تعامل مشتری و تشویق مجدد تجارت کمک کنند.

اگر به دنبال راه هایی برای بازگشت مشتریان خود هستید، برخی از این استراتژی های بازاریابی حفظ را در نظر بگیرید.

شروع با ريتنشن ماركتينگ

برای شروع بازاریابی حفظ، در اینجا چند نکته وجود دارد:

1. مخاطبان خود را بشناسید

هر کسب‌وکاری مخاطبان هدف متفاوتی دارد، بنابراین مهم است که بدانید چه کسانی را می‌خواهید به عنوان مشتری حفظ کنید. هنگامی که مخاطبان هدف خود را شناختید و درک کردید، می توانید استراتژی های بازاریابی حفظ خود را مختص آنها تنظیم کنید.

2. پیام های خود را ثابت نگه دارید

زمانی که صحبت از حفظ مشتریان می شود، ثبات همیشه کلیدی است. اطمینان حاصل کنید که همه برندسازی و پیام‌های شما در همه کانال‌ها، از وب‌سایت‌تان گرفته تا صفحات رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های ایمیل‌تان، به درستی انجام می‌شود.

3. مشوق هایی برای وفاداری ارائه دهید

یکی از راه‌های بازگرداندن مشتریان، ارائه انگیزه‌هایی برای اعضای وفادار برند شما است. این می تواند هر چیزی از تخفیف یا امتیازات ویژه تا دسترسی انحصاری به محصولات یا خدمات باشد.

4. از داده ها بصورت هوشمندانه استفاده کنید

داده ها نقش مهمی در بازاریابی نگهداری دارند. از تجزیه و تحلیل برای ردیابی رفتار مشتری استفاده کنید و بفهمید که چه چیزی باعث می‌شود آنها تیک بزنند. این اطلاعات به شما امکان می دهد مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید، پیام های خود را شخصی سازی کنید و کمپین های هدفمندی ایجاد کنید که با مشتریان شما طنین انداز شود.

5. در ارتباط ماندن را آسان کنید

مشتریان همیشه باید بتوانند به راحتی اطلاعات تماس شما را پیدا کنند و در صورت هرگونه سوال یا نگرانی با شما تماس بگیرند. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما به روز است و همه اطلاعات تماس شما به راحتی پیدا می شود. همچنین باید ارتباط مشتریان با شما در شبكه های اجتماعی را آسان کنید.

6. بر تجربه مشتری تمرکز کنید

از لحظه ای که مشتری وارد وب سایت شما می شود تا زمانی که خرید می کند و بعد از آن، باید بر ارائه یک تجربه عالی برای مشتری تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما به راحتی قابل پیمایش است، محصولات شما با کیفیت هستند و خدمات مشتری شما درجه یک است. اگر بتوانید در هر نقطه تماس، یک تجربه عالی برای مشتری ارائه دهید، به احتمال زیاد مشتریان را برای خرید بیشتر باز خواهید داشت.

7. تشکر کنید

همیشه برای تشکر از مشتریان خود وقت بگذارید، خواه آنها به شما بازخورد مثبت می دهند یا صرفاً خریدی انجام می دهند. کمی قدردانی می تواند از نظر حفظ مشتری کمک زیادی کند.

مزایای ريتنشن ماركتينگ

1. بازاریابی حفظ هزینه است

کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از تاکتیک‌های بازاریابی حفظ، هزینه‌های جذب مشتریان جدید را کاهش دهند.

2. بازاریابی حفظ وفاداری و تعامل مشتری را افزایش می دهد

با ارائه پیشنهادات و جوایز ویژه به مشتریان، کسب و کارها می توانند وفاداری مشتری را افزایش دهند و مشتریان را با برند خود درگیر نگه دارند.

3. بازاریابی حفظ به کسب و کارها کمک می کند تا مشتریان خود را بهتر درک کنند

از طریق برنامه‌های وفاداری مشتری و سایر روش‌های بازاریابی حفظ، کسب‌وکارها می‌توانند اطلاعاتی در مورد ترجیحات و عادات خرید مشتری خود جمع‌آوری کنند. از این داده ها می توان برای ایجاد کمپین های بازاریابی هدفمندتر و موثرتر استفاده کرد.

4. بازاریابی حفظ می تواند برای بهبود خدمات به مشتریان استفاده شود

با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی حفظ، کسب‌وکارها می‌توانند مسائل مربوط به خدمات مشتری را قبل از اینکه منجر به ریزش مشتری شوند، شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنند.

5. از بازاریابی حفظ می توان برای ایجاد حامیان برند استفاده کرد

مشتریانی که به یک برند وفادار هستند و با برند درگیر هستند، به احتمال زیاد طرفدار برند می شوند. حامیان برند می توانند به ترویج یک تجارت برای دوستان و خانواده خود کمک کنند و بازاریابی دهان به دهان را برای کسب و کار افزایش دهند.

نتیجه

بازاریابی حفظ بخش مهمی از استراتژی بازاریابی هر کسب و کاری است. با استفاده از تکنیک های بازاریابی حفظ، کسب و کارها می توانند ریزش مشتری را کاهش دهند، وفاداری مشتری را بهبود بخشند و آگاهی از برند را افزایش دهند. بازاریابی حفظ را می توان از طریق روش های مختلفی مانند کمپین های ایمیل هدفمند، پیشنهادات ویژه و برنامه های وفاداری مشتری به دست آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آرتا رسانه
آرتا رسانه
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
Loading
/
پیمایش به بالا